1971 yılında Mersin’de doğdu, Mardinli ve Beyrutlu ailelerden gelmektedir. ODTÜ’de Elektrik-Elektronik mühendisliği ile başladığı üniversite eğitimine İşletme bölümünde devam etti ve mezun oldu. Oxford Üniversitesi Kütüphaneleri’nde çalışırken üniversitenin Bilgisayar Hizmetleri Departmanı ve Yazılım Mühendisliği Bölümü’nde eğitimler aldı, Master’ını Oxford Brookes Üniversitesi’nde Bilgisayar alanında, Psikiyatri’de Data Analizi üzerine yaptı.

Yurtiçinde ve yurtdışında teknoloji, telekomünikasyon, ilaç, FMCG, bilgisayar ve dil eğitimi, akademik eğitim, öğrenme bilimi, içerik ve metot hazırlanması, bilgi yönetimi ve göç alanlarında uluslararası kurumlarda yönetici ve girişimci olarak çalıştı.

1988 yılında ODTÜ’de klasik gitar ile tanıştı ve üniversitenin Klasik Gitar Topluluğu’nda önce öğrenci sonra hoca oldu ve topluluğu bir yıl yönetti. Çok sayıda klasik gitar virtüözünün atölye çalışmalarına katıldı. ODTÜ’de katıldığı sosyal, sanatsal ve entelektüel grupların yanında mimar, ressam, heykeltıraş kuzeni Mükremin Mungan (1944-2019) ile tarih, felsefe, sanat felsefesi ve estetik üzerine çalıştı.

Tango ile 1990’dan itibaren aralıksız dinlediği Astor Piazzolla sayesinde tanıştı. 1992 yılında ODTÜ Eşli Danslar Topluluğu’nda Ankara’da, daha sonra 2002 yılında Aydoğan Arkış ile İstanbul’da, 2006 yılında Benjamin Morgan-Katja Lehmann ikilisi ile Oxford’da kısa süreli Tango denemeleri oldu. Ancak iş ve eğitim hayatındaki yoğunlukları nedeni ile Tango’yu hep sonraya ertelemek zorunda kaldı.

Kesintisiz olarak Tango’ya adım atması 2018’in başında Figen-Servet Moran ikilisi ile Ankara’da oldu. Aynı yıl İzmir’e yerleşti ve ATZ Tango’da Hakan-Ceyda Gürel ikilisi ile çalıştı, ardından İstanbul’dan İzmir’e gelen Caminito Art ekibi ile tanıştı, İlkan Aydın ve Mehmet Sinan Özdemir ile çalışmaya başladı. Macit Şirin ve İrfan Uğur Üçel’in de atölye ve derslerine katıldı. Yerli ve yabancı çok sayıda maestronun atölyelerine de katıldı.

Aren Leon 2019 yılından beri Tango DJ’liği yapmakta, Tango Müziği ve Kültürü hakkında araştırmalar yapıp yazılar yazmaktadır. DJ olarak Tango’da Julio De Caro’nun yenilikçiler ekolünü, bu ekolün önde gelen temsilcileri Troilo, Pugliese, Laurenz, Demare, Calo, Maderna’yı ve ardından Melodik ekolün öncüsü Fresedo ve onu takip eden Di Sarli’yi tercih etmektedir. Vals ve Milonga türlerinde ise Canaro, Donato ve D’Arienzo gibi gelenekçileri tercih etmektedir.

Ayrıca da İzmir Özgür Tango Kolektifi’nin kurulması, geliştirilmesi, organizasyonların düzenlenmesi için çalışmaktadır.

 

——————————————————————

 

Aren Leon tarafından kaleme alınan yazılara ve müzik çalışmalarına aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz.

 

1- Medium’daki yazılar

2015’te Münih’teyken Radikal blogda yazmış, ardından Radikal kapanınca Medium’a geçirmişti. Weimar Trilojisi Eğitim-Öğrenme konuları ile ilgili Almanya’nın tarihsel ve düşünsel serüveninden bir segmenti anlatıyor. Diğer yazısı da Thomas Gordon’un Eğitimle ilgili kitabının eleştirisi üzerine.

https://medium.com/@arenleon

 

2- Tango Kolektifindeki yazılar

2020’de Faysal Tekoğlu ile beraber Tango üzerine düşündükleri konuların, sistemik sorunların tartışılması üzerine.

https://tangokolektifi.blogspot.com/2020/10/tangoda-emek-iktidar-iliskisi.html

https://tangokolektifi.blogspot.com/2020/10/izmir-ozgur-tango-kolektifinin-geregi.html

 

3- Caminito Art’taki yazılar

Aren Leon tarafından hazırlanan Tango Kültürü, Tarihi, Felsefesi, Ekolleri, Orkestraları, Maestroları, Tangocuların Sağlığı hakkındaki çalışmalar.

https://www.caminitoart.com/category/tango/tangoorkestralari/

https://www.caminitoart.com/category/tango/tangomuzikekolleri/

https://www.caminitoart.com/category/tango/tangofelsefesi/

https://www.caminitoart.com/category/tango/caminito-fundamental-milongas/

https://www.caminitoart.com/category/tango/caminito-milongas-practicas/

https://www.caminitoart.com/category/tango/maestrolar-ve-milonguerolar/

https://www.caminitoart.com/category/tango/tango-egitimi/

https://www.caminitoart.com/category/tango/tangocularinsagligi/

 

4- Spotify Arşivi

Dönemlerine göre tüm Tango Tandaları, Valsleri, Milongaları, Cortinaları ile kategorilere conceptlere ve tarihlerine göre düzenlenen Practilonga ve Milonga gecelerinin programları.

Caminito Spotify Hesabı

Aren Leon Spotify Hesabı

 

5- Metot / Atölye İçerikleri

El Decalogo Del Tango (Değerlerimiz)

Dans Ekolümüz

Müzik Ekolümüz

Caminito Dans Atölyeleri

Caminito Müzik Atölyeleri