Caminito ART

*Atölye içeriği için sayfanın en altına gidiniz.

Sevgili İzmirli Tangoseverler,

Caminito Art Tango Okulu olarak 24 Eylül’de sezon açılışımızı yaptığımızdan bu yana dans ve müzik atölyeleri düzenleyerek çalışmalarımızı zenginleştirmeye devam ediyoruz. Eylül’de La Fortuna Orkestrası, Ekim’de Müge Şener ve Selçuk Atalay’ın performans ve atölyelerinin ardından Kasım ayında da dansçı Banu Açıkdeniz’le buluşuyoruz. Kendisini daha iyi tanımak için Banu’nun British Council’in düzenlediği 2021 Women of World’s Festivali için hazırladığı performansını izleyebilirsiniz:

Tango, partnerlerin birbirini pür dikkat takip etmesi gereken ve müzikle ilişki kurulduğunda inanılmaz keyif veren bir dans. Dansın doğaçlamaya ve takibe dayalı yapısı beden kullanımıyla birlikte ele alındığında dans edenin istediği gibi sökülüp birleştirebildiği bir hale geliyor. Bu bozup yeniden yapmaları daha keyifli bir hale getirmek içinse bedenin hareket kapasitesini ve sınırlarını tanımak gerekiyor. Tam da bu sebeple Banu’nun bir süredir Axis Syllabus araştırma ağında dahil olduğu çalışmaların tangoyla (ya da başka danslarla) uğraşan bizlere beden kullanımı konusunda oldukça fayda sağlayacağını ve sonraki çalışmalarımız için de bir açık kaynak alanı oluşturabileceğini düşünüyorum.

Axis Syllabus, kendisi de bir dansçı, koreograf ve eğitmen olan Frey Faust’un 90’lı yıllarda oluşturmaya başladığı bir arşiv.

Başlangıçta dansçıların sıklıkla yaşadığı sakatlanmaların önüne geçebilmek için beden yapısını dikkate alan bir çalışma paradigması geliştirmeyi amaçlayan Axis Syllabus, sağlıklı bir yaşam için hareket opsiyonlarımızı sorgulamayı ve yeniden ele almayı öneriyor ve kendi beden haritamızı keşfetmeye çağırıyor.
90’lardan bu yana bu ağ ve arşiv farklı ülkelerden çeşitli eğitmenlerle birlikte geliştirilmekte. Türkiye’de Axis Syllabus üzerine çalışmalar Barış Mıhçı tarafından yürütülmekte.

Bu dans atölyesi fikri İstanbul’a yaptığım bir ziyaret sırasında Banu’yla yüz yüze yaptığımız bir görüşmede ortaya çıktı.Kendisine ve Caminito’daki sevgili hocalarıma da bu konuyu açtığımda oldukça pozitif yaklaştılar. Sonunda, birkaç yıldır yürüttüğü hareket atölyelerinden ve tango dansından yola çıkarak hazırladığı “Axis Syllabus Arşivinden Tango’ya bir bakış / A glance at Tango from the perspective of Axis Syllabus Archive” isimli dans atölyesiyle Banu’yu 26 Kasım Cumartesi günü Caminito Art Tango Okulu’nda ağırlıyoruz.

Tüm İzmirli dansçıları aramızda görmekten mutluluk duyarız!

************************

Banu Açıkdeniz 

(Dansçı/Oyuncu ve Hareket Araştırmacısı-Eğitmeni)

1981 yılında İstanbul’da doğdu.Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 2005 yılında mezun oldu. Ardından lisansüstü tezini İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Kültürel İncelemeler Bölümü’nde yerel dansların resmi sınırlar ötesindeki varoluşu üzerine hazırladı; bu çalışmada Yunanistan ve Türkiye’deki Zeybek/Zeybekiko dansının serüvenini araştırdı. 1999 yılından bu yana geleneksel danslar, çağdaş dans, bale, street jazz, hiphop gibi çeşitli dans janralarında eğitim aldı, dans-tiyatro prodüksiyonlarında yer aldı ve temel oyunculuk çalışmalarına katıldı. 2005 yılından bu yanafarklı yaş ve deneyimlere sahip kişilerle hareket, dans ve koreografi üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Son 15 yıldır  Kardeş Türküler dans-müzik projelerinde dansçı ve koreograf olarak, 2010 yılından bu yana ise Bgst tiyatro’nun çeşitli projelerinde oyuncu, dansçı ve koreograf olarak yer alıyor.

Geleneksel ve çağdaş dans alanında yaptığı çalışmaları görmek için aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz:


2017 yılında Capoeira Senzala İstanbul ekibine dahil oldu. Capoeira üzerine çalışmaya başladığı bu dönemde danstan ve farklı martial arts(dövüş sanatları) disiplinlerinden faydalanarak oluşturduğu “Kadınlar için Öz-savunma” atölyelerini geliştirdi. Son beş yıldır hareket eden bedenin anatomisine odaklanan Axis Syllabus disiplini üzerine eğilen sanatçı bu disiplinin sunduğu yaklaşımı da dahil ederek dans ve hareket üzerine atölyeler düzenlemeye devam ediyor. Son dönemde jest ve dans arasındaki ilişki üzerine hem kuramsal hem de koreografik olarak çalışmakta. Jestlerin gündelik hayattaki varlığı, duygulanımla bağlantıları, sahne sanatları ile, sözselve yazılı metinle olası ilişkilerimerak duyduğu konular arasında. Pandeminin başlaması ile birlikte  Screendance (video-danse) alanında çeşitli eğitimler almaya başlayan sanatçı, 2020 yılından bu yana performans alanını video ve video art alanlarıyla buluşturan çalışmalar üretmekte.

*************************

İZMİR 26 Kasım ‘22 Caminito Art Tango Okulu

Axis Syllabus Arşivinden Tango’ya bir bakış /

A glance at Tango from the perspective of Axis Syllabus Archive

*Çalışma süresi: 4 saat

*Atölye dili Türkçe’dir, ihtiyaç duyulduğunda İngilizce’ye çeviri yapılacaktır.

Axis Syllabus 90’lı yıllardan bu yana Frey Faust’un liderliğinde gelişmekte olan bir bilgi arşivi. Hareket eden bedenin anatomisini anlamayı ve fiziksel çalışmalarda bu deneyim ve bilgiden yararlanmayı amaçlayan hareket temelli bir açık kaynak araştırma alanı.

Bu çalışmanın temel amacı Tango’nun hareket teamülleri ile pratik ya da kuramsal olarak ilgilenen kişilere hareketin temel prensipleriyle ilgili bir deneyim aktarımında bulunmak.

Çalışma “beden parçaları ve artikülasyon”, “ağırlık kullanımı”, “temel yürüyüş mekaniği”, “partner çalışması” olmak üzere dört temel bölümden oluşacak. Atölye tango formundan yola çıkan bir hareket korosu denemesi ile sona erecek.

Çalışma için rahat ayakkabılar ve zeminde kullanılabilecek  bir çift çorap getirilmesini, çalışma kıyafeti olarak pantolon, t-shirt gibi rahat kıyafetlerin tercih edilmesini tavsiye ederim.

 

Kategoriler: Duyurular

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir