Caminito ART

El Chino Perico ve Paola Tacchetti – 7 Haziran 2013’te Villa Urquiza’daki ünlü milonga mekanı Sin Rumbo’da Canaro’nun “Poema”sında dans ederken.

Dansta da hayatta olduğu gibi iletişimin gücüne, karşılıklı anlayışa ve dinlemeye önem veriyoruz. Nezaket göstermek ve insani konulara değer vermek dansın temeli. Tango sosyal bir konu, bu nedenle insanlar arası karşılıklı güvenin geliştirilmesi, ortamın güvenli, sıcak, kaynaştırıcı olması çok önemli. İyi dans edebilmek için danstan da daha önce bu güven zeminin olması ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesi gerekiyor.

Caminito Art ekibi olarak “Tango de Salon“un Villa Urquiza stilini tercih ediyoruz. Bu stilin özellikleri yumuşaklığa, sadeliğe, ritme, müzikaliteye ve zerafete dikkat ederek dans etmek, çok süslemelerden, gösterişli geniş figürlerden, ani ve sert hareket etmekten kaçınmak diyebiliriz. Bu nedenle müzikleri de daha Klasik Arjantin Tango dönemlerinden seçmekteyiz; modern orkestraları ve Golden Age içinde dahi olsa sert ritmik orkestraları çalışmalarımızda çalmayı tercih etmiyoruz.

Örnek aldığımız tanınmış maestrolar Osvaldo Zotto, Jorge Dispari, Raul Bravo, Gustavo Naviera, Fabian Peralta, Gabriel Misse, Javier Rodriquez, Ezequiel Paludi, milonguerolar ise “El Turco” Jose Brahemcha ile “El Chino Perico” Ricardo Ponce, “El Flaco Dany” Daniel Garcia, Silvio La Via ve Gabriel Angio’dur. Tanınmış maestralar ise Maria “La Turca” Carmen Romero, Natalia Hills, Natalia Games, Giselle Ann, Lorena Ermocida, Geraldine Rojas, Josefina Bermudez, milongueralar ise “La Rusa” Juana Lemos ve Nelly Acosta’dır. Onların tango stillerini anlamaya ve anlatmaya çalışmaktayız.

Maestromuz İlkan Aydın‘ın 2012 yılında İstanbul’da Buket Akdol ile gerçekleştirdiği performans:

Maestromuz Mehmet Sinan Özdemir‘in 2019 yılında Ezgi Er ile İzmir’de gerçekleştirdiği performans:

Villa Urquiza ile ve bu stilin maestro ve milongueroları ile ilgili DJ’imiz ve araştırmacı yazarımız Aren Leon‘un yazdığı yazılara aşağıdaki linkler üzerinden erişebilirsiniz.

El Turco – Göç, Kimlikler, Sınıflar

El Chino Perico ve Villa Urquiza Stili

Javier Rodriguez ve ekollere göre performansları