Caminito ART

Değerli Tangoseverler,

Bu ay Fundamentals Milongası programında başka bir Tango devrimcisi Carlos Di Sarli’yi, arkadaşlarını  ve Di Sarli etkisi ile gelişen Melodik Tangoları dinleyeceğiz.

Carlos Di Sarli (1903-1960) Arjantin’in Bahia Blanca şehrinde İtalyan asıllı bir ailenin sekizinci çocuğu olarak doğdu. Vaftizinde verilen Cayetano adını sonradan Carlos ile değiştirmiştir. Kardeşlerinin çoğu ve dedesi müzisyenlerdi, kendisi de müzik yaşamını tercih etti. 13 yaşında babasının silah dükkanında geçirdiği bir kaza ile tek gözünü kaybetti. Ailesi ile yaşadığı tatsızlıklar üstüne Bahia Blanca’dan ayrılarak Arjantin’de turneye çıktı. Cafelerde ve sessiz sinemalarda piyano çaldı.

Tango ile tanışana kadar Debussy, Liszt, Chopin gibi büyük ustaların bestelerini yorumladı. İlk Tango bestesi Meditacion’u 1919’da yaptı ve bu bestesi Fresedo, Canaro ve Maglio tarafından icra edildi. 1932’de orkestrası ile yollarını ayırıp Juan Cambareri ile kısa bir süre de olsa beraber çaldı. Bu dönemde eski orkestrası yine de Di Sarli adını kullanmayı sürdürdü.

Di Sarli vokalistleri ile beraber

Fresedo ile yakın arkadaşlardı ve Fresedo’nun etkisi Di Sarli’nin ilk dönemlerinde hissedilmektedir. Fresdo’ya ithaf ettiği Milonguero Viejo adlı bir de bestesi bulunmaktadır. Di Sarli 1941-1942 yıllarından itibaren kendi özgün tarzında müzik yapmaya başladı. Geç Altın Çağı (Late Golden Age) diye adlandırılan dönem Di Sarli’nin getirdiği bu yeniliklerle birlikte başlar. Di Sarli ritmi yavaşlattı, müzikte bandoneonun yerine piyano ve kemanın etkisini arttırdı. Piyanonun bası ve abartısız süslemeleri ile ritmi destekledi ve Tango’nun dans edilebilirliğini güçlendirdi. Bu şekilde Tango’nun Altın Çağı (Golden Age – 1935 – 1952) içinde fark yarattı ve birçok orkestra tarafından da örnek alındı. Özellikle solist olarak beraber çalıştığı Roberto Rufino ile yaptığı performanslar ve kayıtlar çağa damga vurmuştur. Tam karşı tarzın lideri olarak bilinen Juan D’Arienzo dahi Di Sarli’ninkilere benzer melodik denemeler yapmıştır.  Juan D’Arizenzo’nun lakabı “Ritmin Kralı”yken (El Rey del Compas) Carlos Di Sarli “Tango’nun Efendisi” (El Senior Del Tango) olarak anılmıştır. Altın Çağ sonrasında Geçiş Dönemi’nde (1952 sonrası) ise çok daha baskın şekilde melodik tarzda Tango performansı ve kaydı yapılmıştır.

Di Sarli’nin 1957 yılında bestelediği ve kaydettiği “Bahia Blanca” eşliğinde Roxana Suarez ve Sebastian Achaval’ın 2018’de Lisbon’daki performanslarını izliyoruz.

Daha önce Di Sarli ile ve Melodiklerle ilgili yazdığımız Bloga aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Gecemiz Di Sarli’yi tarz açısından etkileyen Osvaldo Fresedo’nun 1927 tarihli Caminito’su ve yine Fresedo’nun aynı tarihli La Cumparsita’sı ile açılacak ve Di Sarli orkestrasının 1955’te kaydettiği La Cumparsita ile kapanacak.

23/11/2019 tarihli Milongamızın Tanda ve Cortinalarının düzenli haline aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Bugünkü Tandalarımız “Di Sarli ve Melodikler” ve Cortinalarımız “Ladino/Sefardi” olarak programlanmıştır. İyi dinlemeler!

SectionOrquestaVocalistYear / Period
CaminitoOsvaldo FresedoInstrumental1927
La CumparsitaOsvaldo FresedoInstrumental1927
TJuan MaglioInstrumentalGuardia Nueva
TCarlos Di SarliErnesto FamaGuardia Nueva
VCarlos Di SarliAlberto Podesta, Oscar Serpa, Ernesto FamaEarly Golden Age
TOsvaldo FresedoRoberto RayEarly Golden Age
TCarlos Di SarliInstrumentalEarly Golden Age
MCarlos Di SarliRoberto RufinoEarly Golden Age
TFrancisco CanaroCarlos RoldanLate Golden Age
TLucio DemareHoracio QuintanaLate Golden Age
VAlfredo De AngelisCarlos Dante, Julio MartelLate Golden Age
TCarlos Di SarliAlberto PodestaLate Golden Age
TMiguel CaloRaul BeronLate Golden Age
MFrancisco CanaroRoberto Maida, Ernesto FamaEarly Golden Age
TAlfredo De AngelisOscar LarrocaTransition Era
TAnibal TroiloInstrumentalTransition Era
VJuan CambareriInstrumentalTransition Era
TFlorindo SassoneInstrumentalTransition Era
TCarlos Di SarliInstrumentalTransition Era
La CumparsitaCarlos Di SarliInstrumental1955

Caminito Art Spotify Profili için:

https://open.spotify.com/user/kxmbqgbx0zo0qk8ags5y6qj0r?si=Mn7km9vJTYq7ZIAPo56Agg


2 yorum

Fresedo Okulu: Melodikler / Romantizm, Akış, Yumuşaklık ve Bütünlük – Caminito ART · 28 Haziran 2020 16:38 tarihinde

[…] Caminito Milonga / 23-11-2019 / Fundamentals / Di Sarli ve Melodikler Bahia Blanca ve Melodik Tango […]

El Decalogo del Tango – Caminito ART · 2 Kasım 2020 01:56 tarihinde

[…] Caminito Milonga / 23-11-2019 / Fundamentals / Di Sarli ve Melodikler […]

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir