Caminito ART

Elif Keser, İlkan Aydın, Aren Leon, Mehmet Sinan Özdemir, Sakine Sermin hanım

 

İlkan Aydın, Aykan Aydın, Mehmet Sinan Özdemir, Levent Ertem

 

Tango Camiasina duyurulur,

 

Öğrencilerimize, Tango yoldaşlarına, etkinliklerimizin müdavimlerine, dostlarımıza, bizi bilenlere, bilmeyenlere ve bilmek isteyenlere….

 

Caminito Art yıllaaarrr yıllar önce İlkan Aydın tarafından İstanbul’da kuruldu. Arjantin’in Klasik Tangosunu Türkiye’de tanıtmak, Tango kültürünü ve sevgisini yaymak amacını taşıyordu. Bu gemiye kimler kimler bindi, kimler indi. Çok şey değişti, ama zaman içinde bu misyona inanç değişmediği gibi daha da pekişti, sağlamlaştı.

Bugünkü hali ile Caminito Art ne ticari ne de sivil bir kuruluştur. “Caminito Art” bundan böyle bir Tango Kültürü ve Sanatı anlayışıdır. Bu anlayışı taşıyanların hepsi başka başka özel hayatlara ve özel inanışlara da sahip olabilirler. Her birimiz maddi ve manevi yönlerimizle ayrılabiliriz. Ancak bizi bir araya getiren şey Klasik Arjantin Tangosuna, kültürüne, yaşamına, dansına ve müziğine olan yaklaşımlarımızdır. Bizimle benzer Tango anlayışını taşıyan herkesin aramıza katılmasına açığız, aramızda görmek isteriz. Ancak sivil toplum ya da ticari olarak eğitim veya etkinlikleri yürütmek isteyen her Caminito Art katılımcısı bağımsız birer birey olarak kendi yolunda ilerlemekte, kendi seçimlerinin sorumluluğunu almakta, dilediği işleri ve işbirliklerini yapmakta veya yapmamakta özgürdür.

Tango Kültürü ve Sanatı anlayışımızı dans ve müziğe yaklaşımımız üzerinden daha önce anlatmak istemiştik:

Dans Ekolümüz

Müzik Ekolümüz

Pozitif tarafları ile bakacak olursak bizim Tangomuz daha dingin ve sade olanıdır. Diğer tango dediğimiz, modern Tango’ya yönelen arkadaşlarımız ise daha enerjik, hareketli, daha çok figür kullanan tangoculardır. Siyah-beyaz gibi keskin çizgi ile sınır koymak istemiyoruz aramıza, ama ortaya böyle bir tablo çıktığını gözlemlemekteyiz.

Negatif etiketlere değinirsek, (ki aslında istemiyoruz) onlar bize sıkıcı, bayıltıcı diyebiliyorlar, biz de onlara hop hop zıp zıp jimnastikçi, diskocu diyebiliyor, birbirimizi tiye alabiliyoruz. Bunlar keyifli çatışmalar, tatlı ve renk katan anlaşmazlıklar.

Öte taraftan hepimiz birbirimizin tarzından ve gecelerinden keyif alıyor ve öğreniyoruz. O kadar da ayrı değiliz.

Uzun sözün kısası, bundan böyle bizleri Caminito Art çatısında birleştiren şey ne iş olacak, ne arkadaşlıklarımız, ne de muhabbetimiz. Bizi birleştiren şey Tango dünyasındaki seçimlerimiz olacak, hepsi bu. Herkes kendi yolunda gitmekte özgür. Dileyen Tango eğitimi alanında devam eder, dileyen müzik konusunda uzmanlaşır, Tango müziği eğitimi verir veya DJlik yapar, dileyen de kültüre merak sarar ve araştırır, yazar, çizer, dileyen sivil toplum aktivisti olur, dileyen ticari olarak çalışır.

Son bir defa özetlersek: Bizler, bu çatı altında buluşmaya karar vermiş Tangocular olarak Caminito Art içinde yer alan dingin ve sıkıcı tangocular “Tango Anlayışımız” itibarı ile bir aradayız. Eylemlerimizden, girişimlerimizden ve yönelimlerimizden ise ayrı ayrı bireyler olarak sınırlı sorumluluklara sahibiz. En yakın zamanda da buna uygun şekilde dijital ortamdaki görünümümüzü ve içeriğimizi güncelleyeceğiz.

 

Saygılarımızla,

 

25 Ağustos 2021

 

Aren Leon, Aykan Aydın, İlkan Aydın, Levent Ertem, Mehmet Sinan Özdemir

 

Aren Leon, Dansçı, DJ, Tango Araştırmacısı ve Yazarı

Aykan Aydın, Dansçı, Eğitmen

İlkan Aydın, Dansçı, Maestro, Eğitmen

Levent Ertem, Dansçı, Eğitmen

Mehmet Sinan Özdemir, Dansçı, Maestro, Eğitmen

 

Biz Kimiz