Caminito ART

Bugün pandemi kapanışlarının sona ermesinin ardından ilk milongamızı düzenliyoruz. Bu milongayı İzmir’in en iyi milonguerolarından Basri Ayan için hazırlama ihtiyacı duydum. Geçen hafta kendisi ile diyaloğumuz oldu ve beğendiği parçalardan bahsetti. Tanıdığım günden itibaren Basri’nin dansını izlemekteyim. 2018’de Tangoizm’de Practica’da Burak Özçelik’in yanında tanışmıştık kendisiyle. Hatta ilk defa Volcada yapmayı Basri’den öğrendim.

Basri Ayan

Basri’nin geçen hafta kulağıma fısıldadığı parçalar Canaro’dan “Te Quiero Todavia”, Rodriguez’den “Adios Adios Amor”, Di Sarli’den Derrotado (Bu Aykan’ın da favorisiydi), De Angelis’ten “Obsesion” ve “Pastorcita de Amancay”(Vals). Basri düzenli ritmi olan gelenekçileri ve melodikleri seviyor. Söylediği parçalar da parlak sesli kayıtlar, hışırtılı eski kayıtlar değil. Dansını da izlediğim zaman Basri’nin enerjisi yüksek ve geniş hareketlere olanak tanıyan müzikleri sevebileceğini tahmin ediyorum. Net dans ediyor, Tango de Salon ve Tango Escenario seviyor. Ayrıca daha önce düzenlediğimiz gecelerden birinde ne zaman Pugliese çalacağımı sormuştu, ben de çalmadan önce yanına gidip şimdi geliyor, hazır ol demiştim. Pugliese’nin kayıtları da çok temizdir. Basri’nin bu parlak dokulu parçalara alışmasını Burak Özçelik’e borçlu olduğunu düşünüyorum. Burak da çok titiz, özenli bir maestro ve onun okulu Tangoizm’de dinlediğim parçalar böyle temiz kayıtlardı.

Yani bu gecenin çerçevesi belli oldu.

1- Geç Golden Age (1942-1952),

2- Transition Era (1952-1983)

3- Temiz kayıtlar, orta ve hızlı parçalar. (Az sayıda yavaş da lazım, sahne dinamiği ve enerji yönetimi için)

4- Gelenekçiler ve Melodikler öncelikli, az miktar Yenilikçiler.

5- Canaro, Rodriguez, Di Sarli, De Angelis, Pugliese kesin bildiğim için var. Üstüne D’Arienzo (Geç Golden), Sassone, Troilo (Geç dönem) bence yine şart olanlar.

6- Diğerlerini de listemde göreceksiniz. Modern dönem kayıtlarına da yer vereceğim. Parlak dokuyu arttırmak için. Renkli, canlı sesleri, kalabalık orkestraları seviyor Basri, bandoneon sesi de çok öne çıkabilir. Bu kriteri karşılayan yenilikçi orkestraları da korkmadan kullanabilirim.

7- Cortinalarda Abba-Boney M ve dönemdaşlarından gideceğim, enerjik 70-80ler Pop. Basri’nin seveceğini tahmin ediyorum.

8- Bakalım nasıl olacak, ben de merak ediyorum. Çünkü hiç benim çalma stilim değil, başka birşey. Enerji ve renk fazla olduğu için yorucu da olabilir, neşeli ve hayat dolu da bulabilirsiniz öte yandan. Bilgisayar başında hazırlamakla salonda dinlemek arasında da büyük fark oluyor. Göreceğiz…

Milonga içeriğimiz aşağıda. Spotify logosuna tıklayarak uygulama üzerinden de açabilirsiniz.

Feraye Antique Cafe Bar Kemeraltı’nın kalbinde Antikacılar Çarşısı’nda, balıkçıların olduğu meydanın yan sokağında, yerini aşağıda veriyorum.

İçecek fiyatlarını da hatırlatalım Feraye’de. Soğuklarda burada görülenden çok daha fazlası var, tabii ki sıcak içecekler de mevcut. Alkollü içecek tablosundan sonra tuhaf kaçacak ama konuyu yine sağlıklı beslenmeye getireceğim, affedin.

HAFTANIN TANGO VEGAN PROPAGANDASI

Arkadaşlar kendinizi, sevdiklerinizi, diğer canlıları ve çevrenizi önemsiyorsanız bir an önce vegan olun. Vegan beslenme en iyi, en doğru beslenme biçimidir. Başta et olmak üzere tüm hayvansal ürünleri yemeyi bir an önce bırakmalısınız. Kaliteli, sağlıklı bir yaşam için başlayın vegan beslenmeye. Tavuk kesinlikle yemeyin, kırmızı ete de ihtiyacınız yok, kanser ihtimalini artırıyor, balıktan doymuş yağ ve ağır metal almayın. Topraktan beslenin. Böylece kalp-damar hastalıkları, obezite, şeker, tansiyon, erken bunama, sindirim sistemi ve bağırsak hastalıkları, bağışıklık sisteminin çökmesi, kanser gibi kronik ve ölümcül rahatsızlıklardan uzak kalma şansınızı artırırsınız. Doktorlara, ilaçlara ve bakıma ihtiyacınız olmadan ve mutlu, huzurlu yaşama şansınız olur.

Vegan Bilgi Kaynakları

Yukarıda Vegan beslenme ile ilgili bilgi kaynakları hakkındaki yazıma link veriyorum. Aşağıda önerdiğim belgeseli de lütfen izlemeyi ihmal etmeyin.

What the Health on Netflix 2017 – Vegan Belgesel

——————————————–

İyi dinlemeler, iyi izlemeler ve keyifli danslar diliyorum.

Caminito Art ekibi adına,

Aren Leon

 


1 yorum

Dilşad Kolik Özdemir · 3 Temmuz 2021 15:22 tarihinde

Dj Aren Leon tüm tango arşivini paylaşmakla yetinmiyor şimdi de farklı deneyler yapıyor. Bir ilk diyebilir miyiz?
‘Milonga for Milongueros’

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir