Caminito ART

ÖZÜM KİPEL

1990 yılında doğan Özüm Kipel, ilköğretim ve lise eğitimini İzmir’de, Urla’da tamamladı.

2012 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Eğitiminin son yılında Erasmus adlı öğrenci değişim programı ile altı aylık dönemde Polonya’da eğitim gördü. 2014 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Ekonomi alanında Tezli Yüksek Lisans programına kabul edildi. Ders aşamasını tamamladığı programında tez yazımını sürdürmektedir. Özel bir bankada finansal analiz uzmanı olarak başladığı iş hayatında daha sonra ticari kredi tahsis uzmanı pozisyonunda görev aldı. Şu anda özel bir firmada finans uzmanı olarak çalışmaktadır.

Nisan 2016’da Türkiye’de bu alanda ilk dernek olan Kekemeler Derneği’nin kurulmasına öncülük etti ve Kekemeler Derneği kurucu başkanı oldu. Şu an Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak dernekte aktif olarak faaliyetlere devam eden Özüm Kipel bu alanda birçok kongre, konferans ve toplantıda konuşmacı ve katılımcı olarak yer aldı.

Deutsche Welle tarafından çekilen, 13 Ağustos 2021 tarihinde yayınlanan, Özüm Kipel’in kekemelik ile ilgili yaptığı sivil toplum çalışmalarını anlattığı ve içinde İzmirli Milonguero Basri Ayan ile Kemeraltı’nda Feraye Cafe’de yaptıkları Tango performansının bir kısmını da izleyebileceğiniz videoya aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Türkiye’de kekeme olmak | “Söyleyebilirim, sadece bana fırsat ver”

2000 yıllarında halk oyunlarına başlayan Özüm Kipel Zeybek, Kafkas, Artvin yörelerini oynadı. 2015 yılında kaldığı İstanbul’da sekiz ay boyunca salsa eğitimi aldı. 2017’de İzmir’e döndüğünde Serhat Onuk ve Berna Külahçı’dan tango dersleri alarak tango serüvenine başladı.

2018’de Caminito bünyesinde tango dersleri almaya devam etti, bir süre sonra asistan olarak derslere destek oldu. Hocaları Sinan Özdemir, İlkan Aydın ve Dilşat Özdemir’in stillerinden esinlenen Özüm Kipel şu an Caminito Art bünyesinde eğitimci olarak yer almaktadır. Tangoyu bir tutku olarak gören Özüm Kipel, tangoyu konuşma dışında da kendisini ifade edebildiği, bedenin konuştuğu bir sahne olarak nitelendirmektedir.